İsrail’den Lübnan’a tehdit: ‘Taş devrine döndürürüz’

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hizbullah örgütüyle bir savaş durumunda ordunun Lübnan’ı “taş devrine döndürme kapasitesine sahip olduğu” tehdidinde bulundu.

AA’nın İsrail devlet televizyonu KAN’dan aktardığı habere göre Gallant, ABD’nin başkenti Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsrail ordusunun, Hizbullah’la herhangi bir savaş durumunda Lübnan’ı taş devrine döndürme kapasitesine sahip olduğunu” söyledi.

Gallant, Tel Aviv hükümetinin, İsrail-Lübnan sınırındaki duruma diplomatik bir çözüm bulmayı tercih ettiğini belirtti.

The Washington Post’un haberine göre, Washington’da temaslarda bulunan Gallant liderliğindeki İsrail heyeti ile Amerikalı muhatapları, Gazze’de ateşkes ve rehine takası müzakerelerinin yanı sıra İsrail’in Gazze’ye saldırılarının sona ermesinin ardından “ertesi gün” için olası senaryoları tartıştı.

Filistin’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan’daki Hizbullah’la da çatışıyor.

İsrail ile Lübnan arasında “Mavi Hat” olarak tabir edilen sınır hattında son haftalarda gerginlik tırmanıyor.

İsrail ordusu, 18 Haziran’da Lübnan’a yönelik olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığını duyurmuştu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz da 21 Haziran’da yaptığı açıklamada, “Hizbullah’ın İsrail topraklarına yönelik saldırılarına izin verilemeyeceğini ve gerekli kararları yakında alacaklarını” ifade etmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir